top of page
  • Writer's pictureUmut Akgül

Düğün Hazırlıklarında Müziğin Önemi: DJ Seçimi ve Düğün Playlisti Hazırlığı Tiyoları

Updated: Feb 17, 2023


Düğün hazırlığı birçok detayı içeren stresli bir süreçtir. Bu süreçte çiftlerin en hassasiyetle zaman ayırması gereken konu düğündeki genel müzik akışıdır. Müzik, düğünde davetlilerin keyifle eğlenmelerini ve muhteşem bir gece geçirmelerini dolayısıyla hem çiftin hem de davetlilerin unutulmaz hatıralarla düğünden ayrılmasını sağlar. Dolayısıyla çiftin müzik seçimlerini yönlendirecek ve akışı uygulayacak dj'in seçimi ise diğer en önemli bir konudur.

İlk olarak, düğünde DJ seçimi yapmak gerekir. DJ, düğünün müzik atmosferini yönetecek ve davetlilerin keyifle eğlenmelerini sağlamaya çalışacak, gece içerisinde zaman ve plan akışına bağlı olarak müzik performansını gerçekleştirecektir. Kokteyl, yemek, pasta ve eğlence bölümlerinde tansiyonu akışa uygun parçalarla istenilen düzeye çıkarması gereken dj planlanan akış dışında gelişen tüm aksiyonlara karşı gecenin tansiyonunu istenilen düzeyde tutabilecek düzeyde tecrübeli olmalıdır.

DJ seçerken, profesyonel bir DJ olup olmadığına, müzik tarzına, tecrübesine, iletişim becerilerine, ve referanslarına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, DJ ile yüzyüze veya online görüşme yaparak düğün için istediğiniz tüm müzik tarzlarını, istek şarkı listenizi , varsa ailevi yöresel müzik taleplerinizi ve hatta istemediğiniz şarkı veya sanatçı listenizi de iletmeniz önemlidir.


Misafilerinizin profili , yaş ortalaması ve müzikal beklentileri hakkında bilgi vermeniz de gecenin akışı açısından önemlidir. Gece boyunca Dj tarafından çalınacak şarkılar içinde en önemlileri Giriş, İlk Dans, Pasta ve Çiçek Atma başlıklarında 4 şarkı olacaktır. Bu şarkıların seçimi konusunda Dj size hem geçmiş yılları kapsayan hem de güncel örnekleri içeren bir referans şarkı listesi sunmalıdır. Bu 4 önemli parçanın seçimi konusunda erken davranılmalı ve düğünden birkaç gün öncesine bırakılmamalıdır.


Düğünün genel müzik akışı , düğünün farklı bölümlerine uygun müzikleri içermelidir. Örneğin, kokteyl, yemek, dans bölümü veya after party bölümleri için farklı tarzda ve tempoda müzikler planlanmalıdır. Bu konuda istek listenizde farklı bölümler için çalmasını istediğiniz şarkılara yer verirken gecenin tümünü kurgulamamaya ve Dj'in akışı sizin çizdiğiniz çerçeve içinde belirli esneklikleri de kullanarak tecrübesiyle serbestçe götürmesine izin verin. Sonuç olarak, tecrübeli, geniş müzik arşivli iyi teknik ve donanıma sahip bir dj performansıyla düğün gecenizi unutulmaz bir geceye dönüştürecektir.

Dj'i nizi doğru seçmek, istek listenizi gerçekçi bir düşüncede misafirlerinizin beklentilerini de göz önüne alarak hazırlamak ve 4 önemli şarkıyı seçerken düğününüzün yeri ve dekor ile oluşacak atmosferi göz önüne almak sizleri finalde çok mutlu edecektir.


Hazırlayan : Umut AKGÜL www.djumutakgul.com info@djumutakgul.comComentarios


bottom of page